Seçkin Sarpkaya

Gösterilen sonuç sayısı: 4

Akademisyen, yazar, müzisyen.

 

1988 yılında İzmir ili, Konak ilçesinde doğdu. 2005 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne girmeye hak kazandı ve aynı bölümden 2010 yılında mezun oldu. 2012 yılında Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilimi Anabilim Dalında başladığı Yüksek Lisans öğrenimini “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı tezini vererek 2014 yılında tamamladı. 2014 yılında Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilimi Anabilim Dalında Doktora eğitimine başladı. “Tebriz Türk Masalları Üzerinde Bir İnceleme” başlıklı teziyle İran’ın Tebriz şehrinde yaşayan Türklerin masalları üzerine alan araştırması yaptığı Doktora tezine devam etmektedir.

2014 yılında Ege Üniversitesi Türk Dili Bölümünde Türk Dili Öğretim Görevlisi olarak göreve başlayan Seçkin SARPKAYA, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü TÖMER bünyesinde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Türk Dili, Yabancılara Türkçe Öğretimi ve Türk Halk Edebiyatı alanlarında ders vermektedir.

Seçkin SARPKAYA Türk Halk Bilimi alanında ulusal ve uluslararası makaleler yayınlamış, yurt içinde ve yurt dışında, çeşitli uluslararası kongre ve konferanslara katılıp Türkçe ve İngilizce bildiriler sunmuş, alanında ulusal ve uluslararası projelerde ve etkinliklerde görev almaktadır. SARPKAYA’nın “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” başlıklı yüksek lisans tezi, 2017 yılında Karakum Yayınevi etiketiyle ve “Türklerin Şeytani Masalları Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar” adıyla yayınlanmıştır. SARPKAYA, “Türk Kültüründe Vampirler: Oburlar, Yalmavuzlar ve Diğerleri” adlı kitabı Mehmet Berk Yaltırık ile birlikte, yine Karakum Yayınevi etiketiyle 2018 yılında yayınlamıştır.

SARPKAYA yazılarıyla Korku Kitabı, Yılan Kitabı, Ayı Kitabı, Doğaüstü Varlıklar ve Anlatılar Üzerine İncelemeler gibi kitaplarda, Milli Folklor, Türk Dünyası İncelemeleri Dergisi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Karadeniz Araştırmaları Dergisi gibi uluslararası akademik dergilerde, inceleme yazılarıyla Edebice, Ihlamur, Komplike, Kaybolan Defterler gibi popüler dergilerde, bildiriyleriyle TUDOK, Türk Dünyası Kültür Kongresi, Genç Halkbilimciler Kongresi, Genç Akademisyenler Kongresi, Uluslararası Karşılaştırmalı Edebiyat Kongresi, Türk Halk Kültüründe Aile Uluslararası Sempozyumu, Türk Dünyasında Köroğlu Uluslararası Sempozyumu, Kafkasya'ya Genç Bakışlar III Sempozyumu (İRAN), II. Uluslararası Sosyal Bilimler Lisansüstü Öğrenci Kongresi (KIRGIZİSTAN) gibi uluslararası kongrelerde, blog yazılarıyla The International Gothic Association Postgraduate Blog (İNGİLTERE)’da yer almıştır. Ayrıca “Tebriz Türk Masallarının Tespiti, Derlenmesi ve Yazıya Geçirilmesi” başlıklı Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesinde araştırmacı olarak yer alıp projeyi 2017 yılında tamamlamıştır.

Seçkin SARPKAYA, Kırgızistan’da sunduğu bildirisiyle “En İyi Bildiri Ödülü”ne layık görülmüştür.

Fantastik ve korku edebiyatı alanında hikâyeler yazıp yayınlayan Seçkin SARPKAYA, Gates of Eternity adlı death metal/metalcore grubuyla vokalist görevinde aktif olarak müzik yapmakta ve bisiklet sporuyla ilgilenmektedir.