Ülkü Tamer’in kitaplarına girmemiş şiirleri, Karakum Yayınevi tarafından Türk edebiyatına kazandırıldı. Lucia adıyla raflarda yerini alan bu eser Ülkü Tamer’in şiir her zaman yeniden başlar dizelerinin somutlaşmış bir hali. 

Okuyucu Lucia ile Tamer’in 1950’li yıllardan 1970’lere değin poetik yönelimlerini bir bir görmüş olacak.

Tamer’in dizelerini okuyanlar bu sefer daha da büyük bir hazla büyük bir şairin, şiirleri üzerine nasıl “kafa yorduğuna” ve bir karınca gibi nasıl “çalıştığına” şahit olacaklar. 

Ülkü Tamer’in dizelerine daha da vakıf olabilmek için okurun şairin define haritasını elinden bırakmaması gerekiyor.

Lucia kitabı da Ülkü Tamer’i daha iyi anlayabilmek adına keşfedilen yeni bir harita olma hususiyetine sahip.

Şiir okuyucusu daha önce Cemal Süreya, Fazıl Hüsnü, Ergin Günçe, Edip Cansever, Turgut Uyar gibi isimlerin “kitaplarına girmemiş şiirlerini” okumuştu.

Karakum Yayınevi; editörlüğünü Dr. Tayfun Haykır’ın yaptığı, Dr. Emine Selcen Bekmezci’nin yayına hazırladığı Lucia ile Ülkü Tamer’in şiir külliyatını büyük ölçüde tamamlıyor.

Daha önce toplu ve seçme şiirleri yayımlanan şairin, Lucia’daki şiirleriyle Türk okuru belki de ilk kez karşılaşacak.

Uzun yıllar dergi sayfalarında kalan bu şiirleri bir araya getiren Dr. Emine Selcen Bekmezci’nin de dediği gibi; “Boğa”, “kıral”, “giyotin”, “haydut” gibi kelimelerle Lucia, Ülkü Tamer şiirinin özünü yansıtıyor.   

Şairin şiirinin özüne bakabilmek ve dizelerini ruhumuzda hissedebilmek adına Lucia sizleri bekliyor.

II. Yeni’nin nahif sesi Ülkü Tamer’in kitaplarına girmemiş şiirleri ilk kez elinizdeki kitapta bir araya geliyor ve okurla buluşuyor. Lucia’da şairin 1954-1975 arasında çeşitli dergilerde yayımladığı kendi şiirleri ve 1958-1968 arasında farklı şairlerden Türkçeye çevirdiği şiirler yer alıyor. Bu şiirler, Ülkü Tamer’in şiirinin köklerine inmenin yanı sıra şiir dünyasına dair pek çok ayrıntıyı da içinde saklıyor.

“İnsanda ölmeli insan ölürse”, diyen Ülkü Tamer, keşfedilmeyi bekleyen şiirleriyle okurunu yeniden selamlıyor…

Kitabımızı incelemek ve temin etmek için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir