M. Olgay Söyler’in kaleme aldığı Anadolu’nun Kronikleri kitabı, Kasım 2019’da raflardaki yerini aldı. Karakum Yayınevi etiketiyle yayımlanan kitapta, Türklerin eski inanç sistemlerinin günümüze yansımalarını ve şaman-evliya motifi arasındaki devamlılığın izlerini görebiliyoruz.

Anadolu’yu mayalayan evliyaların yaşam öykülerini, onların bu topraklara ektikleri hayat tohumlarını okurken geçmiş ile günümüz arasında kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Anadolu’nun epik ve menkıbevi dünyasını şekillendiren inanmalar, fikirler hangileriydi? Şamanlar ile ozanlar arasındaki kopmaz bağlar nelerdir? Kitap, işte bunlara benzer nitelikteki soruların cevaplarını içerisinde barındırıyor. Ayrıca okurlarına Sarı Saltık Gazi, Battal Gazi ve Danişmend Gazi’nin hayatlarına dair daha önce hiçbir yerde yazılmamış bilgiler sunuyor.

Keramet, veli kültü, şaman, âşık, baksı kavramlarına Anadolu kültür dairesinin içerisinden bakan ve daha sonra bu kavramların derinine inerek onları Orta Asya medeniyeti ile beraber değerlendiren Söyler’in kitabını okuduktan sonra erenlerin, gazilerin, evliyaların düşün dünyalarına vakıf olacak ve daha önce edinmediğiniz bilgilere de sahip olacaksınız.

Kitabımızı incelemek ve temin etmek için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir